Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego

Nowe obiekty na terenie terminala w Świnoujściu dopuszczone do użytkowania przez nadzór budowlany

Terminal w Świnoujściu jest strategicznym elementem infrastruktury energetycznej Polski. Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie nowych obiektów w grudniu 2024 r.

Rozbudowa terminala gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu zwiększyła moce regazyfikacyjne, które teraz zaspokajają blisko 50 proc. rocznego zapotrzebowania odbiorców w kraju.

Terminal stanowi punkt wejścia do krajowego systemu przesyłowego. Gaz, sprowadzony z różnych stron świata w postaci skroplonej, po zmianie stanu skupienia na gazowy (regazyfikacji), jest następnie przesyłany gazociągami w głąb kraju i poza granice Polski.

Działania nadzoru budowlanego

Inspektorzy nadzoru budowlanego przeprowadzili 4 kontrole obowiązkowe inwestycji. Trwały one od 29 listopada do 9 grudnia 2024 r.

Po zakończeniu ostatniej kontroli, 10 grudnia 2024 r., Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego podpisał 2 decyzje. Tym samym udzielił pozwolenia na użytkowanie:

  • obiektów wybudowanych w części lądowej, wraz z infrastrukturą, w tym nowego zbiornika magazynowego skroplonego gazu ziemnego,
  • obiektów wraz z urządzeniami i infrastrukturą przesyłową LNG do rozładunku, załadunku i bunkrowania statków.

Inwestycja została otwarta 22 stycznia br.

Rozbudowa terminala

Rozbudowa terminala polegała m.in. na wybudowaniu nowego nabrzeża i trzeciego zbiornika do składowania skroplonego surowca.Dzięki temu możliwa jestdalsza dywersyfikacja źródeł dostaw gazu do Polski. Ponadto obejmowała następujące elementy:

  • instalację i urządzenia, które połączyły nowy zbiornik z pozostałymi obiektami terminala,
  • nowy budynek podstacji elektrycznej,
  • estakady i rurociągi technologiczne,
  • niezbędne drogi i instalacje towarzyszące.

Nowy zbiornik w liczbach

Nowy zbiornik przeznaczony jest do magazynowania skroplonego gazu ziemnego w temperaturze roboczej ok. -162°C. Jest większy od każdego z dwóch zbiorników, które są obecnie eksploatowane na terenie terminala. Jego wymiary wynoszą:

  • pojemność - 180 000 m3
  • średnica zewnętrzna - 83,6 m

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marcin Ignasiak 31-01-2025 15:13
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marcin Ignasiak 31-01-2025
Ostatnia aktualizacja: Marcin Ignasiak 31-01-2025 15:14